• Pomôcky pre žiakov v novom šk.roku

• Na hlavnej stránke školy v menu: O ŠKOLE - RÔZNE - POMÔCKY PRE ŽIAKOV sme zverejnili zoznam predpokladaných pomôcok pre každého žiaka v novom školskom roku 2018/2019.

• Sponzorský dar

• V školskom roku 2017/2018 chodili do školy vo večerných hodinách cvičiť ženy. Ich MIX TEAM - AEROBIC venoval škole za poskytnutie priestorov na cvičenie sumu 90,- €. Veľmi ďakujeme a financie použijeme na nákup ocenení pre našich žiakov. Mgr. Peter Harmat

• Záver školského roka

• Školský rok sme ukončili 29.júna 2018. Na chodbe školy boli po príhovore riaditeľa školy odmenení jednotliví žiaci za prospech, reprezentáciu školy v súťažiach, za zbery papiera, bateriek, pomoc škole a podobne. Ocenení sme mali naozaj veľa, veď v každom ročníku boli minimálne 2 žiaci s vynikajúcimi výsledkami, v niektorých súťažiach sme obsadili prvé miesta v okrese (streľba zo vzduchovky, geografická olympiáda, dejepisná olympiáda, CO Mladý záchranár, Slávik Slovenska, ...) a žiaci potom školu reprezentovali na krajských kolách, kde boli úspešnými riešiteľmi.

Najlepšími reprezentantmi školy boli: Tatiana Červeňová, Bianka Frančáková, Dorotka Kubáňová, Bernadetka Klocháňová, Peter Ševčík, Magdaléna Klocháňová, Oliver Hubčík, Júlia Slušňáková, Juraj Jánošík, Zdenka Kopilcová, Tadeáš Klocháň, Silvia Smoleňová, Alexandra Palugová, Romana Peldová, Kristína Spišáková, Marek Barbina, Ľuboš Dragan, Terézia Klocháňová a mnohí ďalší.

zbere papiera sme nazbierali 4 tony papiera (najväčší zberači Kamilka Škvarková 508 kg, Dušan Vrabec 306 kg, Viktória Bachroňová 210 kg a Peter Slušňák 212 kg ), v zbere oleja 90 litrov (najväčší zberači Alžbetka Jánošíková a Damián Kramár po 24 litrov) a v zbere bateriek boli najaktívnejší Marek Mužila a Daniela Kopecká.

Pedagogická rada vybrala aj najlepších žiakov školy. Žiakom I.stupňa sa stala Dorotka Kubáňová a žiakom II.stupňa Silvia Smoleňová. Gratulujeme.

V novom školskom roku nastanú aj zmeny pedagogickom zbore aj v prevádzkových zamestnancoch.

Ku koncu školského roka odchádzajú zo školy p. kuchárka Kramárová, p.u.Šuličová, p.u.Prílepková, p.u.Slušňáková a p.u.Maťokárová. Všetkým zamestnancom ďakujeme za všetko, čo pre školu spravili a želáme im veľa zdravia, šťastia a úspechov v ďalšom živote.

Na záver sa so žiakmi a zamestnancami školy pekne rozlúčili deviataci a každý dostal vysvedčenie za svoju snahu počas školského roka.

Všetkým prajem príjemné prázdniny plné pokoja, radosti, zážitkov a oddychu. Mgr. Peter Harmat

• Ľudové remeslá v MŠ

• Súčasťou vzdelávania v Materskej škole sú aj praktické pracovné návyky, aby mohli deti preniknúť do práce našich predkov, remeselníkov a vlastnými rukami si vyskúšať ich remeslo. Ponúka to vzdelávacia oblasť Človek a svet práce, v rámci ktorej sa snažíme viesť deti k získaniu základných užívateľských zručností v rôznych oblastiach ľudskej činnosti, aj remeselnej. Už tu sa približujeme k vytváraniu ich vlastnej životnej a profesijnej orientácie.

Tkanie kobercov, pletenie košíkov, výroba slaných korbáčikov, rezbárstvo, kováčstvo a hrnčiarstvo boli, aj sú nielen zdrojom obživy, ale aj zmyslom a náplňou života mnohých ľudí. Ich výrobky vnášajú nezvyčajnosť, čaro do života všedných dní. V našej obci máme niekoľko šikovných remeselníkov, jedným z nich je pán Jozef Mužila- drevorezbár. Spolu s deťmi sme ho navštívili v jedno piatkové dopoludnie. Oboznámil nás s pracovným materiálom a nástrojmi potrebnými k rezbárstvu. Vysvetlil, s ktorým drevom sa mu pracuje najlepšie a po ukážke si deti vyskúšali remeslo vlastnými rukami. Okrem toho sa spolu s manželkou venuje chovu oviec a dobytka, spojeného s výrobou syrových produktov, oštiepkov a korbáčikov.

O niečo neskôr sme privítali majsterku hrnčiarskeho umenia pani Vierku Šinálovú z Medzibrodia. Predstavila nám hrnčiarsky kruh na nožný pohon a hrnčiarsku hlinu vhodnú na tvarovanie riadu. V priebehu niekoľkých sekúnd vymodelovala mokrými rukami misku a od hrnčiarskeho kruhu ju oddelila tenkým drôtikom. S veľkou dávkou trpezlivosti pomohla každému škôlkarovi vytvoriť si vlastnú mištičku. Tie sme odniesli do hrnčiarskej pece na vypálenie, a keď sa vrátia, tak si ich deti vymaľujú.

Systém odovzdávania skúseností z generácie na generáciu už dávno nefunguje, preto chceme deťom umožniť preniknúť do histórie, aby poznali prácu svojich predkov, oboznámili sa s pracovnými materiálmi a zároveň si vyskúšali remeslo vlastnými rukami. Obom majstrom pekne ďakujeme. Jarmila Peldová