• Bubnovačka 2021 – „aby deti bolo lepšie počuť“ 

          • Krátke video z BUBNOVAČKY 2021 v našej škole - First_Day_of_College_Youtube_Intro_(2).mp4

            Žiaci našej školy sa v piatok 19.11 zapojili do celoslovenskej akcie Bubnovačka 2021, ktorá má za úlohu symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím, podporiť v spoločnosti témy včasnej prevencie a poukázať na to ako veľmi je dôležité počúvať a vnímať už predškolákov, žiakov a študentov, vedieť spoločne pomenovať ich problémy a o násilí s nimi diskutovať prijateľnou formou. 

            Na to, aby bol hlas detí poriadne vypočutý sa naši žiaci náležite pripravili. Do školy si priniesli rôzne predmety, ktoré poslúžili ako provizórny bubon – hrnce, varešky, kýbliky, skrátka fantázii sa medze nekládli. „Hlas“ detí z našej školy bolo určite počuť do ďaleka a veríme, že tak to bude aj s hlasom všetkých ostatných detí na svete, ktoré to budú niekedy potrebovať.             Mgr. Diana Ondrušová 

          • Farebný deň - Svetový deň tolerancie

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Farebný deň.

            V utorok 16. 11 naša škola žiarila rôznymi farbami viac ako inokedy. Niektorí žiaci si možno postáli pri skrini a pri výbere oblečenia viac ako v iné dni, keďže ich úlohou bolo obliecť sa do rôznych farieb, ktoré im boli určené žrebom. Načo to celé vlastne bolo dobré?   

            Tento deň bol vytvorený organizáciou UNESCO za účelom zvýšenia povedomia spoločnosti o potrebe tolerancie a o nebezpečenstvách a nepríjemných dôsledkoch toho, ak tolerancia vo svete chýba.  

            Pod pojmom tolerancia totiž nerozumieme iba rešpektovanie a prijatie názorov druhého človeka, vyzdvihujeme tiež potrebu tolerovania iných kultúr, zmýšľania a odlišností medzi nami ľuďmi – nezávisle od farby pleti, s ktorou sme sa narodili.  

            Na pripomenutie si tohto dňa sme sa dnes obliekli do rôznych farieb, vďaka ktorým si môžeme uvedomiť, že farebný svet je krásny a netradičný a namiesto odmietnutia všetkého, čo je iné a pre nás neznáme, by sme sa mali s nadšením vrhnúť do jeho skúmania a spoznávania.                    Mgr. Diana Ondrušová

          • Zapojili sme sa do projektu "Školské mlieko"

          • Rozhodli sme sa zapojiť do celoslovenského projektu "Školské mlieko"Cieľom mliečneho programu je podporovať zdravé stravovacie návyky u detí a zatraktívniť konzumáciu mliečnych výrobkov. Pretože mlieko je plné látok, ktoré sú dôležité pre vývoj organizmu každého školáka. Obsahuje 16 esenciálnych živín, vrátane vápnika pre zdravé zuby a niacínu pre rast a vývoj. Bielkoviny a sacharidy deťom dodávajú potrebnú energiu. O dodanie sa postará firma Rajo s.r.o. 

            Práve v detstve sa vytvára základňa, z ktorej organizmus čerpá po celý život. Naše deti si zaslúžia dostať šancu na zdravú výživu. Buďme im teda tým správnym vzorom a podporujme ich v zdravých stravovacích návykoch. S potešením môžeme konštatovať, že čoraz viac rodín preferuje zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je i zdravé stravovanie.

            Výrobky z mlieka budú dostávať iba žiaci a deti v MŠ, ktorí sú prihlásení na obedy v školskej jedálni. Výrobky sú dotované z národných zdrojov a z Európskej únie a sú zadarmo. Podporované produkty však nebudú ochutené (biele jogurty,  rozlievané mlieko, neochutené brejky, acidko).

            Ak by deti náhodou o neochutené výrobky nemali záujem, boli by sme radi, aby ich nevyhadzovali, ale zobrali ich domov, kde ich môžete skonzumovať, ochutiť a pod. Prosíme Vás o vysvetlenie deťom.

            Každý z nás može urobiť niečo, čo prispeje k zdravej výžive detí a ak je to možné, dbajme aj na dostatok pohybu.

            Mýty o mlieku a názor lekárov

            Mýtus : Trvanlivé mlieko neobsahuje žiadne vitamíny a minerály

            • 33% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Obsah vitamínov a minerálov zostáva pri tepelnom spracovaní metódou UHT takmer nezmenený. Tepelným ošetrením sa z mlieka stratí maximálne 10% výživných látok.

            Mýtus : Mlieko obsahuje nezdravé živočíšne tuky a cholesterol

            • 40% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Na tuk sa viažu vitamíny, ktoré by telo inak nevstrebalo. Mlieko obsahuje malé množstvo tuku a cholesterolu (napr. plnotučné mlieko obsahuje 3,5% tuku). V porovnaní napr. s mliečnymi výrobkami je obsah tuku v mlieku mizivý (napr. nízkotučné syry 30%, camembert od 40% viac, nízkotučný tvaroh 11%, a pod.) Obsah cholesterolu je priamo úmerný obsahu mliečneho tuku.

            Mýtus : Mlieko zahlieňuje

            • 47% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Mlieko vytvára na sliznici tráviaceho traktu ochranný film (emulzia tuku a vody), ktorý sa po veľmi krátkej dobe trávením rozkladá na základné živiny. V minulosti sa využívalo tejto vlastnosti mlieka pri liečbe zápalových onemocnení tráviaceho traktu.

            Mýtus : Odborníci sú toho názoru, že mlieko nie je zdravé

            • 27% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Veda preukázala prospešnosť mlieka pre obsah proteínov a kalcia a ďalších pre zdravie prospešných látok. Mlieko nie je vhodné pre konzumáciu iba pre osoby s alergiou na mliečne bielkoviny či neznášanlivosť mliečneho cukru

            Mýtus : Mlieko je tučné, má veľa kalórií

            • 41% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Obsah tuku v mlieku závisí na stupni jeho odstredenia. Energetický obsah pohára polotučného mlieka (200ml) zodpovedá energetickému obsahu polovičky jablka! (zdroj: Fórum zdravej výživy)

            Mýtus : Mlieko pre človeka nie je vhodné

            • 21% opýtaných
            • Človek je jediný cicavec, ktorý pije mlieko inýho cicavca (napr. kravy) Pohľad odborníka: Človek je živočíšny druh, ktorého stravovanie sa veľmi líši od iných cicavcov, je jediný, ktorého mláďa vyžaduje veľmi dlhú starostlivosť. Ľudský druh vstrebáva potrebné množstvo vápniku najľahšie z kravského mlieka, a to po celý život (ak má človek problémy s trávením kravského mlieka, jedná sa o anomáliu jedinca, nie druhu). Mlieko je prirodzený zdroj vápnika pri ochrane pred osteoporózou.

            Mýtus : Mlieko je ťažko stráviteľné

            • 34% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Ak má jedinec s trávením mlieka problémy, ide o nedostatok enzýmov, ktoré štiepia mliečny cukor v čreve, problém jedincov, nie populácie. Táto tzv. laktózová intolerancia sa vyskytuje v priemere asi len u 2-10% populácie Európanov. Mlieko je všeobecne veľmi ľahko a dobre stráviteľná potravina, preto je súčasťou rôznych diétnych postupov

            Mýtus : Mlieko z obchodu je riedené vodou

            • 61% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Obsah jednotlivých zložiek mlieka je daný potravinárskymi normami pre jednotlivé stupne odstredenia (plnotučné 3,5%, polotučné 1,5%, odstredené 0,5%). Mlieko predávané v obchodoch prejde niekoľkými stupňami spracovania: čerstvé mlieko v mliekarni najprv prejde separáciou a štandardizáciou, pri ktorých je odstrénená časť tuku a dosiahne sa tak požadovaná tučnosť mlieka. Odstránený tuk je potom použitý na výrobu ďalších mliečnych produktov. Takto upravené mlieko je následne homogenizované. Homogenizácia je proces, pri ktorom sú kvapky tuku rozložené na podstatne menšie tukové jednotky, ktoré sú v mlieku rovnomerne rozptýlené a nevytvárajú zhluky a neusadzujú sa. Nasleduje tepelné ošetrenie metódou UHT (trvanlivé mlieko) alebo metódou pasterizácie (pasterizované mlieko)

            Mýtus : Mlieko priamo od kravy je najzdravšie

            • 71% opýtaných
            • Pohľad odborníka: Čerstvo nadojené mlieko od kravy môže obsahovať mikroorganizmy, veľmi záleží na ošetrovaní konkrétneho chovu a podmienkach, kde sa mlieko spracováva. Je mnoho možností kontaminácie. Mlieko predávané v obchodoch je ošetrené podľa platných noriem tak, aby bolo bezpečné, nemôže obsahovať žiadne rizikové mikroorganizmy

             

             

          • Enviro workshopy

          • Dňa 26. 10. 2021 sa na našej škole pre žiakov 3., 4., 6. a 7. ročníka uskutočnil environmentálny workshop, kde prednášajúce v spolupráci so ŽU v Žiline priblížili žiakom projekt „Zlepšenie informovanosti verejnosti na úseku ochrany prírody a krajiny“. 

            Workshopy boli realizované formou blokového vyučovania. Vyučovanie bolo rozdelené do troch tematických častí - Územná ochrana, Druhová ochrana a Stráž prírody.  

            Počas workshopov sa formou prezentácie dozvedeli zaujímavosti o slovenských národných parkoch, ich faune a flóre. Riešili zábavné úlohy v pracovných zošitoch, dostali tričká a plátenné tašky, ktoré si vlastnoručne vyzdobili fixkami na textil obrázkami s environmentálnou tematikou. Tieto darčeky im budú pripomínať dnešný enviro projekt.                               /Mgr. Renáta Kovalčíková/ 

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Enviro workshopy.

          • Svetový deň mlieka na školách

          • Posledná streda v septembri je v kalendári zapísaná ako Svetový deň mlieka na školách. Tento rok to vyšlo na dátum 29.9.  Zas po roku si každý žiak i učiteľ mohol zobrať pohár chutného mlieka. Na výber bolo klasické čerstvé plnotučné, alebo ochutené vanilkové, či malinové, darované z mliekarne ORAVAMILK LEŠTINY. Okrem mlieka mohli vyskúšať aj kravské nite a ovčí syr, údený aj neúdený z OVČEJ FARMY LUPTÁKOVCOV V POKRYVÁČI.  Nie všetci to však využili.   Veľa detí nepije mlieko vôbec, niektorí sú alergici a mlieko piť nemôžu.  Snažili sme sa niektorých prehovoriť, ale nepomohlo to. Pár žiakov to ku fľašiam z mlieka otočili aj tri – štyri krát, niektorí aj viac.  Mliečko  sme boli zaniesť aj deťom zo škôlky. Tie si na ňom tiež pochutnali. Pred ochutnaním sme si porozprávali rôzne informácie o mliečnych výrobkoch a pozreli k tomu prezentáciu. Deti vo škôlke namaľovali kravičku, na I. stupni vypracovali žiaci pracovné listy z matematiky a slovenčiny.  Žiaci vyšších ročníkov  sa potrápili s touto tematikou aj v anglickom jazyku.  Mlieko je naozaj veľmi dobré a zdravé. Darcom veľmi pekne ďakujeme.                                                                                         /Mgr. Mária Kořalníková/

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka.

          • Do školy na bicykli

          • Od 27.9. do 8.10. prebiehala na našej škole kampaň Do školy na bicykli a tým sme sa zapojili aj do súťaže, ktorá prebieha na celom Slovensku. Cieľom bolo zapojiť čo najviac žiakov. Žiaci mohli prísť do školy na bicykli, kolobežke, skejte, či korčuliach. Do súťaže sa posielali počty za každý deň a fotky o ktorých bude hlasovať porota. V škôlke sa tiež celé dva týždne venovali dopravnej výchove, dokonca si vyskúšali jazdiť na bicykloch po Malatinej v sprievode policajného vozidla.  Video z tejto kampane si  môžete pozrieť na stránke našej školy medzi novinkami.                                 /Mgr. Mária Kořalníková/

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Do školy na bicykli.

          • Aktivity MŠ v jesenných mesiacoch

          • JE TU JESEŇ! Toto krátke zvolanie počúvame denne. Je to čarovné ročné obdobie, v ktorom sa dá veľa tvoriť, ale aj veľa pracovať. Pozbieranie úrody, listov, konárikov, spoznávanie farieb Pani jesene, ale i napiecť jablkový koláč. To všetko sa dá robiť počas jesene a stihli to aj deti z materskej školy. Vonku sa vybláznili a v školskej kuchynke upiekli sladký jablkový koláč.

            V septembri, po spoznaní sa detí navzájom, sme začali spoznávať obec, v ktorej bývame. Pomenovali sme si jednotlivé budovy charakteristické pre našu obec, pri každej sme sa odfotili a kostol sme aj nakreslili. Nakoniec sme spoznali Malatinský erb a zástavu.

            V posledných dvoch septembrových týždňoch sme sa v materskej škole venovali dopravnej výchove. Spoznávali sme rôzne druhy dopravy a dopravných prostriedkov. Deti pomenovali časti bicykla a na školskom dvore si vyskúšali jazdu na svojich dopravných prostriedkoch, na ktorých prišli ráno do materskej školy. V ďalších dňoch sme spoznávali dopravné značky, vyhľadávali sme ich v obci, aj vyrábali v triede. Popri dopravných prostriedkoch spoznali aj geometrické tvary, z ktorých vyrobili semafor, dopravnú značku: Hlavná cesta i Daj prednosť v jazde. V závere tejto témy sme si spravili DOPRAVNÝ DEŇ, kde deti na kolobežkách, bicykloch i odrážadlách prešli za doprovodu polície cez obec. Policajt nás celú cestu sprevádzal, aby nedošlo k nehode. Deti pochválil za ich šikovnosť, no rodičom odkazuje, aby dávali deťom prilby.      /Bc. Martina Javoreková/

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Aktivity MŠ v jesenných mesiacoch.

        • Záujem o antigénové testovanie
          • Záujem o antigénové testovanie

          • Vážení rodičia žiakov základnej školy, tí z Vás, ktorí ste si nestihli v auguste objednať AG testy, máte možnosť objednať si 25 ks domácich antigénových testov. Počty nových záujemcov musíme mať najneskôr v utorok 26.10.2021 do 13:00 hod. Keďže rodičov, ktorí si neobjednali testy je málo, záujemcovia si môžu testy telefonicky objednať v škole, najideálnejšie cez triednych učiteľov.

            Ostatní rodičia dostanú opäť ďalšiu dávku testov (5ks) po jesenných prázdninách (podľa dátumu distribúcie krajského školského úradu). Zároveň prosíme a pripomíname oznamovanie domáceho samotestovania našej škole - najideálnejšie cez edupage, môže však byť aj ľubovoľným iným oznámením triednemu učiteľovi. Mgr. Peter Harmat, RŠ.

          • Fotenie v škole

          • Vážení rodičia, predstavujeme Vám ponuku fotenia firmy X-vision (už s nami spolupracovali v minulosti). Fotenie pre záujemcov bude prebiehať 8.11.2021. Záujemcov nafotí fotograf, následne im vyrobia sady,  žiaci s rodičmi si ich doma pozrú, môžu, ale aj nemusia si ich zakúpiť.

            Ak majú o sadu záujem, prípadne iba o niektoré fotografie zo sady, nechajú si ich a zaplatia stanovenú sumu. Ak nie, sadu vrátia a náklady znáša X-vision. Záujem o fotografovanie je potrebné nahlásiť do 4.11.2021. Sady by mali deti dostať domov na ukážku okolo 15.12.2021.

            Ceny: kalendár 8,- €, veľký portrét 6,- €, ostatné výrobky po 4,- €. Sada pre 1.stupeň (obsahuje všetky výrobky) spolu cca. 21-22 €, 2.stupeň menšia a lacnejšia sada (cena bude upresnená neskôr).

             

          • Usmernenie k ospravedlňovaniu neprítomnosti detí materskej školy počas pandémie ochorenia COVID-19

          • Vážení rodičia detí MŠ, od pondelka 18.10.2021 sa usmernením ministerstva zmenilo viacero Vašich povinností pri ospravedlňovaní, prosíme o podrobné preštudovanie: 

            Ak ide o dieťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie JE POVINNÉ (predškolák) rodič predkladá:

            1.  „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom - pri návrate dieťaťa do materskej školy v prípade, že jeho neprítomnosť trvala tri a viac po sebe idúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov) z iných dôvodov ako ochorenia (možné len v nevyhnutnom prípade).
            2. „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom - pri návrate dieťaťa do materskej školy, v prípadeže neprítomnosť dieťaťa v materskej škole trvala od 3 do 7 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) z dôvodu ochorenia, ktoré si nevyžadovalo osobné vyšetrenie u všeobecného lekára pre deti a dorast.
            3. „Potvrdenie od lekára“ vystavené všeobecným lekárom pre deti a dorast - pri návrate dieťaťa do materskej školy v prípade, ak jeho neprítomnosť trvala viac ako sedem po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) z dôvodu ochorenia, o priebehu ktorého mal všeobecný lekár pre deti a dorast vedomosť.
            4. „Vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia“ vystavené rodičom po neprítomnosti dieťaťa dlhšej ako 5 kalendárnych dní. Je to písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Nesmie byť staršie ako 1 deň! (aj mimo výnimočného stavu)

            Ak ide o ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, z dôvodu ochorenia, počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19, lehota podľa § 144 ods. 10 zákona č. 245/2008 Z. z. sa predlžuje z troch po sebe nasledujúcich vyučovacích dní na sedem po sebe nasledujúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú).

            Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania vecne príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.)

             

            Ak ide o dieťa, pre ktoré predprimárne vzdelávanie NIE JE POVINNÉ, rodič predkladá:

            1. „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ vystavené rodičom – pri návrate dieťaťa do materskej školy v prípade, že jeho neprítomnosť trvala tri a viac po sebe idúcich kalendárnych dní (vrátane víkendov a sviatkov), a to z akýchkoľvek dôvodov (napr. ochorenie, trávi čas so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi a pod.).
            2. „Vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia“ vystavené rodičom po neprítomnosti dieťaťa dlhšej ako 5 kalendárnych dní. Je to písomné vyhlásenie o tom, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie. Nesmie byť staršie ako 1 deň! (aj mimo výnimočného stavu)
            3. „Potvrdenie od lekára“ od všeobecného lekára pre deti a dorast– pri návrate dieťaťa do materskej školy, v prípade neprítomnosti dieťaťa v materskej škole z dôvodu ochorenia, a to len v tom prípade, ak lekár po prezenčnom vyšetrení dieťaťa posúdi, že je potrebné „Potvrdenie od lekára“ vystaviť z epidemiologických dôvodov kvôli ochrane zdravia ostatných detí v kolektíve.

            Poznámka: Za zdravotný stav dieťaťa je plne zodpovedný výhradne jeho rodič. Len vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať „Potvrdenie od lekára“. Spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj potreba vydať rodičovi v tejto súvislosti potvrdenie, je plne v kompetencii ošetrujúceho všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade detí, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, ak má materská škola podozrenie zo zanedbania zdravotnej starostlivosti dieťaťa rodičom, má možnosť kontaktovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

             

            Vyhlásenie je najjednoduchšie podať elektronicky cez našu EDUPAGE na Vašom PC alebo cez aplikáciu v mobile. Nájdete ho v záložke ŽIADOSTI.

          • Európsky deň jazykov

          • V piatok ráno, 24.9.2021 sa naši žiaci nevybrali len na také klasické školské vyučovanie, čakal ich totiž perfektný výlet po zaujímavých krajinách Európy. V rámci Európskeho dňa jazykov sme sa tento školský rok pustili do objavovania viacerých krajín, pričom žiaci zaujímavou formou a prácou s internetom zisťovali niektoré z hlavných charakteristík konkrétnych krajín.  

            Naši cestovatelia sa sústredili na informácie o hlavných mestách, tradičných jedlách a suveníroch, susedných krajinách avšak nosnou témou bolo samozrejme používanie cudzieho jazyka. V každej zo siedmych krajín bolo úlohou žiakov preložiť frázy ako dobrý deň, ďakujem, prosím, dovidenia, ako sa máš ale tiež aj napočítanie či už do tri, päť alebo desať. No a čo by to bol za deň jazykov, keby nepotešil aj ich jazýčky. Objavovanie konkrétnych krajín bolo spojené aj s mini ochutnávkou lahôdok typických pre konkrétnu krajinu, pričom naši žiaci si mohli pochutnať či už na španielskych pomarančoch, gréckych olivách, maďarskej klobáske alebo tradičnom anglickom čaji o piatej.  

            Po odtlačení poslednej pečiatky do ich cestovateľského pasu si žiaci vyzdvihli svoj suvenír z ciest – čisté biele tričko, ktoré si sami pomocou temperových farieb a fixiek vyzdobili v tematike Európsky deň jazykov. Všetci sa veľmi snažili a vytvorili krásne diela, ktoré teraz ako suvenír zdobia priestory našej školy.  

            Mgr. Diana Ondrušová 

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň jazykov.

          • Gajdošská vandrovka

          • V pondelok 6.9.2021 sme začali druhý týždeň nového školského roka výchovným koncertom Gajdošská vandrovka. Vystúpenia a besedy s muzikantom a výrobcom hudobných nástrojov p. Drahošom Dalošom absolvovali škôlkári a žiaci I.stupňa. Deti sa pútavou a edukatívnou formou zoznámili s pastierskymi ľudovými hudobnými nástrojmi - píšťaľkami, fujarami, okarínami či drumbľami, nakoniec si zaspievali za doprovodu gájd. Zistili, z akých sú materiálov, a ako sa na nich hrá. Drahoš Daloš vystavoval svoje hudobné nástroje v Paríži, Zürichu, Berlíne, na svetovej výstave hudobných nástrojov vo Frankfurte, v Bruseli ai. Vďaka týmto výstavám sa jeho nástroje dostali na všetky kontinenty a tam sa na nich hrá aj hudba iných žánrov. Bol to zaujímavo strávený čas a zároveň sme podporili tradičnú slovenskú kultúru a dozvedeli sme sa niečo o svetovom kultúrnom dedičstve.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Gajdovačka.

          • Tlačivá na začiatku šk.roka

          • Pri prvom nástupe do ZŠ/MŠ a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe idúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov) rodič predkladá "PÍSOMNÉ VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI" -  odoslané z rodičovského konta (cez žiadosti, vpravo dole + a potom potvrdiť bezpríznakovosť jedným klikom - podrobný návod aj tu: www návod ) alebo žiak donesie vypísané tlačivo (vytlačené aj pri vchode) - Vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.docx

          • Začiatok školského roka 2.9.2021

          • Školský rok začína 2.9.2021 - 8:00 Slávnostná sv.omša, 9:00 Slávnostné otvorenie šk.roka v škole

            Materská škola - otvorené od 2.9.2021 od 7:00 do 16:00 hod. Podrobne rozpísané na nasledujúcom odkaze:

            Základná škola - 9:00 Slávnostné otvorenie šk. roka, 9:30 triednicke hodiny (záujem o ŠKD, záujem o obedy, zákl. informácie, rozvrhy) 10:30 koniec vyučovania

            Školský klub detí - v prevádzke od piatka 3.9.2021 pre prihlásené deti - od 11:00 do 15:00 hod.

            Školský autobus (V.Kubín, Leštiny, Osádka, Malatiná) - vo štvrtok 2.9. o 7:30 z V.Kubína, vo štvrtok 2.9. aj späť z Malatinej o 10:45, od piatka 3.9. pravidelne o 7:00 z V.Kubína do Malatinej, späť už budú žiaci chodiť spojmi SAD

            Školská jedáleň 2.9. (štvrtok) školská jedáleň varí iba pre deti z MŠ (pre prihlásené deti ZŠ varí od piatka 3.9.) Základné informácie o platbách sú tu:  

            ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ "V KOCKE"

            1. Pri prvom nástupe do ZŠ/MŠ a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe idúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov) rodič predkladá "Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti" -  odoslané z rodičovského konta (od 1.9.) alebo žiak donesie vypísané tlačivo (vytlačené aj pri vchode) - Vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.docx
            2. Žiak a zamestnanec musia mať prekryté horné dýchacie cesty počas celého vyučovania (okrem TEV, okrem detí MŠ). Žiaci aj učitelia majú výnimku - respirátor môžu nahradiť rúškom. Rodič má povinnosť zabezpečiť denne minimálne 2 rúška.
            3. Cudzie osoby môžu vstúpiť do školy len s výnimkou potvrdenou RŠ a "Písomným vyhlásením o bezpríznakovosti", respirátor povinný.
            4. Ranný filter - v MŠ aj v ZŠ - pri príznakoch (zvýšená teplota, kašeľ, upchatý nos a pod.) je privolaný zákonný zástupca na prezvatie dieťaťa
            5. Nástup do školy je bez povinného testovania. Žiaci ZŠ, ktorí sú prihlásení na kloktacie PCR testy by mali kloktať 2. alebo 3.9.2021 (kloktá sa vodou). Žiaci, ktorí prejavili záujem o sadu antigénových testov zadarmo, by ich mali dostať v priebehu 2.týždňa v škole. Použitie testov doma je dobrovoľné, je záležitosťou a pomocou pre rodiča. Môže ich použiť napr. pri zvýšenej teplote, pri hnačkách, pri kašli a pod. . Ak by bol test hocikedy pozitívny - žiak ostáva doma, rodič kontaktuje detského lekára a oznámi to aj škole. 
            6. Školy sú otvorené vo všetkých farbách okresov. Vyučovanie bude prerušované len v jednotlivých triedach. Ak bude v triede pozitívny žiak alebo zamestnanec, pôjdu žiaci do 14-dňovej karantény. Tí, ktorí sú zaočkovaní alebo prekonali COVID 19, môžu škole poslať "Oznámenie o výnimke z karantény" a na základe počtov sa v škole rozhodne, či bude pokračovať aj prezenčná výučba týchto žiakov v škole.  vynimka_z_karanteny.docx. Odporúčame výnimky predložiť čo najskôr triednemu učiteľovi. 
            7. Ak bude pozitívne testovaná osoba napr. len v rodine žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak a trieda pokračuje vo vyučovaní
            8. Ak bude v rodine len osoba v karanténe (bez pozitívneho testu), žiak môže chodiť do školy
            9. Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Pri absencii viac ako 5 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí predložiť "Potvrdenie o chorobe" od detského lekára, inak pôjde o neospravedlnenú účasť na vyučovaní
            10. OČR - rodičia majú nárok, ak RŠ alebo RUVZ prerušia vyučovanie v triede žiaka do 11 rokov alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia detského lekára. Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR mu nevzniká.

             

          • Začiatok šk.roka - testovanie

          • Vážení rodičia, blíži sa začiatok šk.roka 2021/2022. Ministerstvo školstva ponúka rodičom dobrovoľné testovanie na začiatku roka:

            1. jednorazové testovanie kloktacími PCR testami všetkých žiakov základných škôl, ktorých rodičia prejavia záujem o toto testovanie, za účelom udržania bezpečného prostredia v školách. Takúto možnosť majú aj tí žiaci, ktorí sú zaočkovaní a aj tí žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pokiaľ ich rodičia o ne prejavia záujem. Vo všetkých prípadoch je testovanie kloktacími PCR testami dobrovoľné - termín prihlásenia do 26.8.2021 - testovanie 2.-5.9.2021 v škole

            2. antigénové samotesty na domáce použitie tým žiakom základných škôl, špeciálnych základných škôl, stredných škôl a špeciálnych stredných škôl, ktorých rodičia prejavia záujem o takýto druh samotestov, za účelom udržania bezpečného prostredia v školách. Takúto možnosť majú aj tí žiaci, ktorí sú zaočkovaní a aj tí žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pokiaľ ich rodičia o ne prejavia záujem. Vo všetkých prípadoch je testovanie domácimi antigénovými samotestami dobrovoľné a bezplatné.

            Každý žiak, ktorého rodič prejaví záujem, dostane 1 balenie, ktoré obsahuje 25 ks testov na domáce samotestovanie a 25 ks sterilných odberových tyčiniek. Pokiaľ sa rodič rozhodne využiť možnosť domáceho antigénového samotestovania, odporúčame ho realizovať v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy alebo v prípade, že žiak prejavuje niektorý z príznakov ochorenia COVID-19 - termín prihlásenia do 26.8.2021 - testovanie 2.-5.9.2021 v škole

            ZÁUJEM BUDEME ZISŤOVAŤ CEZ EDUPAGE CEZ RODIČOVSKÉ KONTO OD PONDELKA 23.8. DO STREDY 25.8.2021. POTOM UŽ PRIHLÁSENIE NIE JE MOŽNÉ. V prípade nejasností kontaktujte triedneho učiteľa.

          • Pravidlá fungovania škôl od septembra 2021

          • Ministerstvo školstva predstavilo pred začiatkom školského roka pravidlá fungovania škôl v novom školskom roku. Po novom nebude ministerstvo zatvárať školy plošne, na nástup do školy sa nevyžaduje test a pri pozitívnom prípade sa postupuje podľa pravidiel Úradu verejného zdravotníctva.

            • Test nebude podmienkou na nástup do školy, no pre tých, ktorí majú záujem rezort poskytne PCR kloktacie testy pre základné  školy. Okrem toho žiakom základných škôl, ktorých rodičia prejavia záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na dobrovoľné samotestovanie doma. 
            • Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá 3 a viac po sebe nasledujúcich dní rodič predloží škole „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka. Zverejníme neskôr na stránke školy.
            • Školy sa nebudú plošne zatvárať ani podľa Covid automatu ani z rozhodnutia ministerstva. Zatvárať sa budú môcť iba individuálne triedy, ak sa v nich objaví pozitívna osoba. Podľa platných pravidiel ÚVZ SR vtedy idú do karantény osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovaným človekom 2 dni pred jeho testovaním. V tomto prípade prejde trieda na dištančnú výučbu, pokým sa neukončí karanténa. Rodičom vtedy tiež vzniká nárok na tzv. OČR, teda ošetrovné.
            • Rodičia môžu aj v tom školskom roku ospravedlniť žiaka na maximálne 5 po sebe idúcich vyučovacích dní. Nárok na OČR vtedy rodičom nevzniká. Ministerstvo školstva však upozorňuje, že ak bude rodič alebo plnoletý žiak zneužívať, žiakovi môže hroziť komisionálne preskúšanie a škola môže na túto skutočnosť upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
            • Novinkou je tiež možnosť zisťovania protilátok. Rodič žiaka, ktorý neabsolvoval PCR test bude môcť požiadať všeobecného lekára pre deti a dorast o test na protilátky proti ochoreniu COVID-19 po ukončení 14-dňovej karantény žiaka po kontakte s pozitívnou osobou a aj po pozitívnom výsledku samotestovania Ag testom.
            • Upozorňujeme a prosíme o rešpektovanie pravidiel ÚVZ pri návrate z augustových dovoleniek v zahraničí. 
          • Ponuka Dolnooravskej nemocnice - Pfizer, 12+

          • Vážení rodičia, ponúkame Vám možnosť na očkovanie detí a mládeže 19. augusta 2021 – bez potreby registrácie v Dolnooravskej nemocnici. Prosíme Vás o zamyslenie sa nad takouto možnosťou. Ak bude záujemcov o očkovanie viac, očkovanie bude prebiehať dlhšie ako je plánované.  Ak rodičia detí ešte nebudú očkovaní, bude možnosť aj očkovať rodičov detí.

            Dolnooravská nemocnica s poliklinikou realizuje očkovanie neregistrovaných záujemcov  o očkovanie vo vekovej kategórii 12+

            Miesto: Vakcinačné centrum – Detská poliklinika v Dolnom Kubíne Nsp L.N. Jégého (ambulancia prízemie, ambulancia 2. poschodie)

            Dátum:                          19.08.2021

            Čas:                                7,30 - 12,00

                                                   12,30 - 14,00

            Očkovacia látka :       Pfizer

            Veková kategória :    12+

            Dieťa musí prísť v sprievode rodiča (zákonného zástupcu), nasýtené (jedlo a tekutiny) - nie nalačno, a so sebou si prinesie kartičku poistenca.

            Vakcinačné centrum očkuje aj náhradníkov bez registrácie v dňoch 12.08, 14.08.a 15.08.2021.

             

            „Chcem oceniť mladých ľudí, ktorí sa zaočkovali a vyzvať ostatných, aby dôverovali vede a výskumu a očkovanie využili. Je to najlepšie riešenie, ktoré tu máme,“ vysvetľuje minister školstva Branislav Gröhling.

            Ladislav Kuna z Mladých SaSkárov navyše ocenil zodpovednosť pedagógov a zamestnancov školstva. „Som rád, že pedagógovia a zamestnanci škôl idú príkladom a v zaočkovanosti sú nad priemerom celkovej populácie. Práve oni a školy by mali dôverovať vedeckým poznatkom, faktom a nenechať sa zlákať konšpiračnými teóriami,“ zdôraznil Kuna.

            V septembri, keď sa žiaci opäť vrátia do lavíc môžu v školách vznikať ohniská nákazy. Vtedy v zmysle platných pravidiel ÚVZ bude potrebné izolovať kontakty nakazeného a uzatvoriť príslušné triedy. Výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť mladých ľudí. Očkovaním totiž nielen znižujeme riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj znížime aj riziko prenosu vírusu.

            Každý pedagóg, zamestnanec školy, žiak či študent, ale aj rodič môže prispieť k tomu, aby bola škola bezpečnejšia a aby prezenčná výučba prebiehala čo najdlhšie. Vyššia zaočkovanosť totiž napomôže tomu, aby sa znížilo riziko výskytu ohnísk a aby školy nemuseli prechádzať na dištančnú výučbu.

            Najvyššiu zaočkovanosť učiteľov a zamestnancov škôl majú okresy Dunajská Streda (77 %), Šaľa (73 %), Bratislava (72 %) a Myjava (71 %). Nasledujú okresy Trnava, Komárno, Dolný Kubín a Prešov zhodne (70 %).

            Najvyššiu zaočkovanosť mládeže vo veku od 12 do 17 rokov má hlavné mesto Bratislava (43%), Senec (38%), Pezinok (35%), Malacky, Dunajská Streda a Žilina (27 %), Banská Bystrica, Trenčín a Trnava (26 %). Naopak najnižšiu zaočkovanosť mladých vo veku od 12 do 17 rokov môžeme vidieť v okresoch Medzilaborce (6%), Revúca (7%), Rimavská Sobota, Gelnica, Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš a Svidník (8%).

             

             

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • 043 5895168 (škola), 043 5895178 (školská jedáleň) 043 3811950 (materská škola) 0907 856295 Mgr.Harmat Peter (RŠ) 0911 450 202 Mgr.Ševčíková Mária (ZRŠ) 0908 577110 Bc. Martina Javoreková (ZRŠ pre MŠ) 0917 781 918 Mgr. Andrea Kočalková (Školský klub detí) 0915 390 962 Mgr. Monika Kozáčiková ekonómka školy
      • Malatiná 70, 026 01 Dolný Kubín Malatiná Slovakia
      • 037813609
      • 2021673995
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje