• Čo má vedieť prvák

Dostatočne zrelý školák by mal spĺňať viaceré predpoklady.

1. Dieťa pripravené na školu má mať dostatočnú slovnú zásobu, hovoriť čisto, zrozumiteľne, poznať svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia, základné farby,  geometrické tvary, bežné zvieratá, rastliny, časti tela.

2. Dieťa by sa nemalo  hanbiť nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými.

3. Má sa vedieť samo prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich osamote pracovať v triede).

4. Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať.

5. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti.

6. Dieťa pripravené na školu má vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, nakresliť postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami a bruchom). Malo by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky.

7. Problémom nemá byť skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

8. Zrelé dieťa tiež pozná základné odtiene farebného spektra.

9. Vie sa orientovať v priestore.

10. Má vedieť počítať do 10, poznať číslice do 10 a vedieť ich priradiť k počtu. Taktiež priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké  matematické hádanky.

11. Chce sa učiť, má v zásobe celý rad otázok typu: prečo?

Čo by mal vedieť budúci prvák?

Podľa skúseností Centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPP), nie všetky 6-ročné deti sú schopné v tomto veku zvládnuť nároky 1. triedy bez vážnejších problémov. Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach. Psychickú (duševnú) zrelosť posudzujú bezplatne na žiadosť rodiča psychológovia z CPPPP.

Základné informácie o tom, čo by 6-ročné dieťa pred vstupom do školy malo vedieť a ako by sa malo správať, aby zvládlo nároky 1. ročníka bez väčších problémov:

BUDÚCI PRVÁK BY MAL VEDIEŤ:
          • samostatne sa obliecť a obuť;
          • pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky;
          • samostatne sa najesť a obslúžiť na WC;
          • správne vyslovovať všetky hlásky;
          • vyjadrovať sa plynulo aj v zložitejších vetách;
          • kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené;
          • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi;
          • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary;
          • poznať základné farby;
          • spočítať predmety do "päť";
          • rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu;
          • naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku;
          • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach;
          • orientovať sa v priestore, vie, kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo".

AKO BY SA BUDÚCI PRVÁK MAL SPRÁVAŤ:
          • vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút;
          • začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha;
          • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká);
          • väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý, plačlivý;
          • nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti;
          • v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie;
          • nezajakáva sa pri reči;
          • nepomočuje sa.