Novinky

          • Program na posledný týždeň

          • Pondelok - 29.6.2026

            Materská škola - normálna prevádzka

            I.stupeň, II.stupeň - príchod do školy 7:30 - odovzdávanie kníh (vygumované, čisté, zalepené, 9.ročník aj atlasy z geografie), odovzdávanie čipov a kľúčov od skriniek (stratený čip 5€, stratený kľúč 5€), upratovanie tried, skriniek, I.stupeň končí 11:30, II.stupeň o 12:00, odchod na obed alebo domov, prípadne do ŠKD

            Školský klub detí (ŠKD) normálna prevádzka do 15:00

            Školská jedáleň (ŠJ) - varí v normálnom režime

             

            Utorok - 30.6.2026 – záver školského roka, odovzdávanie vysvedčení

            – deti prijíma MŠ do 7:30, potom idú spoločne na sv.omšu do kostola, deti môžete priniesť do MŠ aj po sv.omši (od 8:45 do 9:00), ak dieťa do MŠ nepríde, je potrebné odhlásiť ho do 7:00

            MŠ je v normálnej prevádzke do 16:00, deti, ktoré pôjdu na obed domov, si rodičia môžu prísť vyzdvihnúť o 12:30

            8:00 Slávnostná svätá omša

            9:40 Ukončenie školského roka na chodbe školy (počkáme na spojový autobus z D.Kubína, dochádzajúce deti môžu prísť na ňom)

            10:40 odovzdanie vysvedčení v triedach

            11:00 odchod domov, prípadne do ŠKD

            ŠKD od 11:00 do 12:30

            ŠJ - varí v normálnom režime

          • Ochutnávka BUKOV

          • V našej škole sa uskutočnila zaujímavá aktivita zameraná na poznávanie ovocia a zeleniny. Žiaci si najskôr vyskúšali hádanie rôznych druhov ovocia a zeleniny so zaviazanými očami. Pomocou chuti, vône a hmatu určovali, o aký druh ide. Za správne odpovede získavali odmeny v podobe školských rozvrhov.

            Po súťažnej časti nasledovala spoločná ochutnávka nakrájaného ovocia, počas ktorej si žiaci mohli vychutnať rôzne zdravé a chutné druhy ovocia. Aktivita prebiehala vo veľmi príjemnej atmosfére, priniesla veľa zábavy a zároveň podporila zdravé stravovacie návyky detí. 🍎🍐🍇🍊🍌🥕🥒🍅

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Ochutnávka BUKOV.

          • Poľovnícka súťaž

          • V piatok, 5. júna, sa naši žiaci 5. ročníka zúčastnili Poľovníckej súťaže v Dolnom Kubíne. Síce umiestnenie im uniklo o vlások, ale stálo to za to! PaedDr. ľubomíra Trnkócyová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Poľovnícka súťaž.

          • Prviesenky vo Vyšnom Kubíne

          • Naši žiaci sa zúčastnili recitačnej súťaže Vyšnokubínske prviesenky, kde si zmerali sily v umeleckom prednese spolu s ďalšími deťmi z materských škôl a žiakmi prvého stupňa. Súťaž priniesla množstvo krásnych literárnych zážitkov, detskej tvorivosti, odvahy a radosti z hovoreného slova.  Ďakujeme našim žiakom za odvahu vystúpiť pred publikom a podeliť sa o silu slova. Každý prednes je úspech – nie preto, že je dokonalý, ale preto, že ste doň vložili svoj hlas, emócie a snahu. Prajeme vám, aby ste si aj naďalej zachovali radosť z literatúry a nebáli sa ukázať svoj talent. P.u. Kramárova

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Prviesenky vo Vyšnom Kubíne.

          • Sokoliari kráľa Svätopluka zavítali do Malatinej

          • Dňa 15. júna 2026 sa naši žiaci aj deti z MŠ zúčastnili jedinečného podujatia Sokoliari kráľa Svätopluka, ktoré sa uskutočnilo v krásnom prostredí doliny pod amfiteátrom v Malatinej. Počas celého dopoludnia mali možnosť spoznať fascinujúci svet pernatých dravcov a zažiť nezabudnuteľné stretnutie s týmito majestátnymi vtákmi.

            Sokoliari predstavili niekoľko druhov vycvičených dravcov prostredníctvom pútavých letových ukážok. Žiaci mohli na vlastné oči sledovať ich rýchlosť, obratnosť a presnosť pri lete. 

            Sokoliari pútavo rozprávali o živote jednotlivých druhov dravcov, ich spôsoboch lovu, zaujímavostiach z prírody a o tom, akú úlohu zohrávajú v ekosystéme. Odvážni dobrovoľníci si vyskúšali, aké je to mať dravca pristávajúceho na ruke, sledovali ukážku lovu na maketu koristi a obdivovali let orla, ktorý preletel tesne ponad rad ležiacich dobrovoľníkov. 

            Sokoliarom kráľa Svätopluka ďakujeme za pútavý program a nezabudnuteľné zážitky, ktoré našim žiakom pripravili.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Sokoliari v Malatinej.

          • Biatlon na suchu preveril športové schopnosti našich žiakov

          • Dňa 28. mája 2026 sa v našej škole uskutočnila zaujímavá športová aktivita s názvom Biatlon na suchu, ktorú pre našich žiakov pripravil ŠK Biathlon Mania.

            Žiaci si počas podujatia mohli vyskúšať simuláciu biatlonových pretekov. Najskôr sa oboznámili so streľbou z moderných laserových pušiek na skúšobnej strelnici, kde si pod vedením organizátorov osvojili základné pravidlá a techniku streľby. Po zvládnutí tréningu sa presunuli k súťažnej streľbe, kde už absolvovali biatlonovú disciplínu spájajúcu pohybovú aktivitu so streľbou na cieľ.

            Aktivitu si postupne vyskúšali všetky triedy, po odsúťažení všetkých žiakov dokonca aj pani učiteľky.

            Na záver podujatia organizátori ocenili najlepších športovcov peknými diplomami.

            Podujatie prinieslo žiakom veľa športových zážitkov, zdravého súťaženia a zároveň možnosť vyskúšať si netradičný šport, ktorý spája fyzickú zdatnosť, koncentráciu a presnosť. Organizátorom zo ŠK Biathlon Mania ďakujeme za profesionálnu prípravu a tešíme sa na ďalšie podobné športové aktivity.  Peter Harmat, RŠ

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň biatlonu.

          • Deň detí v Bešeňovej

          • Medzinárodný deň detí sme spríjemnili žiakom základnej školy výletom do Aquaparku v Bešeňovej. Pani starostka vybavila deťom celodenný vstup zadarmo, ZRPŠ zaplatilo autobus tam aj späť, pani učiteľky dávali pozor na žiakov a žiaci sa trochu vybláznili v bazénoch. Deti akciu chválili a my za všetkých ďakujeme.  Peter Harmat, RŠ.
            Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň detí v Bešeňovej .

          • Máj v ŠKD

          • V školskom klube detí sme sa v máji rozhodli, že každý deň zmeníme na neobyčajný a vo veľkom si užijeme spoločné chvíle. Začali sme oslavou dňa matiek, ktorá už tradične býva spojená s tvorivými aktivitami. Deti pripravili pre mamičky vlastnoručné darčeky v podobe papierových kvietkov, či kvietkov z chlpatých drôtikov.  Pri tvorení rozvíjali fantáziu, jemnú motoriku a snažili sa vyjadriť vďaku a lásku k mame. V rámci tvorivých činností sme taktiež vyrábali obrazy zo živých kvietkov, ktoré nám ponúkol školský dvor. Venovali sme sa aj téme Deň rodiny, pri ktorej sme spoznávali rodiny našich spolužiakov. Spoločne sme pozerali fotky a rozprávali si zážitky.  Využili sme májové slniečko na krátke súťažné mini hry. Žiaci sa prostredníctvom týchto hier učili spolupracovať, dodržiavať pravidlá a povzbudzovať spolužiakov.  Máj bol veselý, súťaživý a tvorivý a my sa už tešíme na posledný školský mesiac, jún. Mgr. Kočalková Andrea

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Máj v ŠKD.

          • Malí športovci s veľkým srdcom

          • Športový duch, úprimná detská radosť a nezabudnuteľná atmosféra plná odhodlania. Presne v tomto znamení sa niesol štvrtok 21. mája 2026, kedy Základná škola s materskou školou Komenského v Dolnom Kubíne, zorganizovala očakávanú Olympiádu detí materských škôl. Areál ZŠ s MŠ Kňažia sa od deviatej hodiny ráno premenil na pestrofarebné olympijské športovisko, kde si svoje sily a obratnosť zmerali tí najmenší a najodvážnejší pretekári. Už od skorého rána bolo na ihriskách cítiť obrovskú energiu. Malí olympionici, povzbudzovaní svojimi pani učiteľkami a kamarátmi, nastúpili s iskričkami v očiach a túžbou vydať zo seba maximum. Tradičné olympijské kruhy na transparente symbolizovali priateľstvo a čistú radosť z pohybu, ktorá sprevádzala každú jednu disciplínu. Organizátori si pre deti pripravili skutočne pestrý a kreatívny športový program, ktorý preveril ich rýchlosť, silu, obratnosť aj tímovú spoluprácu. Malí pretekári súťažili v siedmich disciplínach, ktoré dokonale kombinovali klasické atletické prvky s hravou formou. Po skvelých športových výkonoch si deti zaslúžili aj oddych. V areáli bol pripravený bohatý sprievodný program, kde si každý prišiel na svoje. Veľkým lákadlom bol rozprávkový skákací hrad a v tichšej zóne, v drevenom altánku, na deti čakali hlavolamy, puzzle, pexeso, skladačky a kreatívne mozaiky. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj návšteva hasičov, ktorí deťom ukázali svoju techniku a umožnili im aspoň na chvíľu sa vcítiť do roly skutočných hrdinov. Hoci stupne víťazov s číslami 1, 2 a 3 čakali na tých najrýchlejších, víťazom tohto dňa sa stal každý jeden účastník. Odmenou pre všetkých bola nielen zaslúžená medaila a diplom, ale najmä obrovský kopec zážitkov, nové priateľstvá a chuť do ďalšieho športovania.      Bc.Jarmila Peldová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Olympiáda materských škôl 2026.

          • Deň detí a posledná meninovo-narodeninová oslava v MŠ

          • Mesiac jún otvára svojím prvým dňom náruč všetkým deťom na celom svete. Oslavujú všetky deti  svoj výnimočný deň, svoj sviatok, Deň detí. V našej škôlke sme ho tiež patrične oslávili v „ Dino parku“ a pridali sme k nemu aj oslavu našich posledných meninovo-narodeninových oslávencov, ktorí mali meniny a narodeniny v mesiacoch máj, jún a prázdninových oslávencov, aby sme tak uzavreli kruh a na nikoho nezabudli. Už od rána deti prichádzali do dino parku, hľadali a plnili aktivity a úlohy s dinosaurami v dobrodružnom svete. Najskôr pri príchode dostali nálepku dinosaura, aby sa stali súčasťou pravekého dobrodružstva a navodila v nich správnu atmosféru. Malí bádatelia si lúpali varené vajíčka a z veľkým očakávaním dúfali, že v nich bude dinosaurus. Škrupinky si polepili v ďalšej aktivite na papierové vajíčko, z ktorého dinosaurus už vykúkal. Každý bádateľ rozvíjal svoju tvorivosť, kreativitu. V ďalších mega zamrznutých vajciach pomáhali dinom, aby sa skôr vyliahli. Keď už mali svojho dina, vyskúšali ďalšie pohybové aktivity, kde triedili vajíčka, kŕmili hladného dinosaura, či museli pred veľkým dinosaurom utiecť z jeho teritória. Aktivity sa striedali s hudbou a občerstvením, ktoré nám zabezpečilo ZRPŠ. Oslávenci nám priniesli sladkosti a malé prekvapenia, odfotili sa pri torte a spoločne sme si užili tento výnimočný deň plný osláv. Tanec a pohybové ukazovačky patria neodmysliteľne k naším oslavám. Dino oslava priniesla deťom množstvo nezabudnuteľných zážitkov a opäť ukázala, že učenie môže byť hravé, zábavné a plné dobrodružstva. Ďakujeme všetkým deťom za ich nadšenie a aktívnu účasť. Veríme, že na tento výnimočný deň plný dinosaurov budú ešte dlho s radosťou spomínať. A deti, už ste si našli svojho dina z kinder vajíčka za odmenu?                                                              Mgr. Veronika Palugová

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň detí v MŠ.

          • Okresné kolo mladých záchranárov  CO

          • 7. mája sa na futbalovom ihrisku v dedinke Bziny konalo Okresné kolo mladých záchranárov civilnej ochrany.  Prihlásených bolo 9 družstiev z okresu  Dolný Kubín.  Poctivo  sa na túto súťaž pripravovali aj naši žiaci. Na miesto činu sme dorazili v zložení :  družstvo A:  Nela Hubčíková, Daniela Šinálová, Michael Kramár a Matej Hatala, družstvo B:  Janka Harmatová, Katarína Marettová, Dominik Kopilec a Andrej Kořalník, družstvo C: Amália Martinčeková, Barborka Kramárová, Andrej Slušňák a Lukáš Hubčík.  Všetci sa postupne s  vervou   pustili do plnenia súťažných disciplín.  Po zapísaní bodov zo všetkých disciplín sme s veľkou radosťou zistili, že sme získali  druhé, tretie a piate miesto. Na 2. mieste sa umiestnilo  družstvo A , na  3.mieste družstvo B. Veľmi nás potešilo družstvo C, ktoré získalo pekné 5. miesto. Naši piataci boli najmladšími súťažiacimi a viedli si výborne. Dostali pochvalu aj od organizátorov. Všetci súťažiaci dostali pekné ceny.  Blahoželám družstvám k výbornému výsledku.                                     Mgr. Mária Kořalníková

            Do fotogalérie bol pridaný nový album CO mladý záchranár 2026.

          • Beseda s cestovateľkou

          • V utorok 26.5.2025 sa v škole uskutočnila beseda s cestovateľkou p. Veronikou Kapcovou. Vybrali sme sa do Ugandy po stopách posledných horských goríl. Ukázali sme si rovník, savanu, džungľu, plavili sa aj na Níle a v požičanom aute upravenom na spanie sme išli na safari po stopách ďalších divokých zvierat. Deti sa dozvedeli recept na výrobu banánového piva a ginu, ako aj pochúťky zvanej „rolex“. Virtuálne navštívili úspešný projekt pezinskej doktorky, ktorá v Ugande založila kliniku pre deti s HIV. Povedali si, ako cestovať eticky a s úctou k miestnym ľuďom i zvieratám. Spoznali teda Ugandu, prezývanú aj „Perla Afriky“.

            O cestovateľke:

            Veronika Kapcová na vlastnú päsť navštívila 89 krajín a miluje v ľuďoch prebúdzať ich nesmelú dobrodružnú dušu. Je to milovníčka dobrodružstiev a Južnej Ameriky, a tiež autorka štyroch kníh zo série Úsmevné pocitopisy.

            Ďakujeme za príjemne strávenú hodinu, reálne zážitky z ciest a tešíme sa na opätovné stretnutie. Peter Harmat, RŠ.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Beseda s cestovateľkou.

          • Stavba multifunkčného ihriska

          • Vážení rodičia, milí žiaci,

            radi by sme Vás informovali, že po dlhej snahe a dlhom období čakania sa v areáli školy začalo s výstavbou nového multifunkčného ihriska. Stavebné práce sa začali v utorok 26. 5. 2026.

            Výstavba prebieha v blízkosti zóny pohybu detí po chodníkoch v areáli školy. So stavebnou firmou máme dohodnuté zvýšené bezpečnostné opatrenia s dôrazom na ochranu zdravia a bezpečnosti žiakov. Práce budú prebiehať denne približne od 7:15 do 17:00 hod.

            Z dôvodu prevencie možných úrazov boli žiaci poučení o bezpečnom pohybe v okolí výkopových prác a celý priestor stavby bude zároveň ohradený ochranným plotom.

            Predpokladané ukončenie výstavby je v júli 2026.

            Veríme, že nové multifunkčné ihrisko prinesie našim žiakom veľa radosti, pohybu a športových zážitkov. Už teraz sa tešíme na chvíľu, keď si na ňom budeme môcť všetci spoločne zašportovať.  Peter Harmat, RŠ

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Stavba multifunkčného ihriska.

          • Regionálna konferencia Hliník nad Hronom

          • Minulý týždeň sa niektorí učitela našej školy zúčastnili na konferencii Združenia škôl s regionálnou výchovou, ktorá sa koná každoročne, vždy v inej škole združenia. Tento rok konferenciu usporiadala škola v Hliníku nad Hronom a hlavnou témou bol ornament v ľudovej kultúre. Okrem zaujímavých prednášok a praktických ukážok sme si vyskúšali i rôzne ľudové techniky zdobenia, navštívili sme i miestneho remeselníka, ktorý ako jediný na Slovensku vyrába kachličky pôvodnou technikou. Odchádzali sme obohatení a plní inšpirácie, ktorú chceme aplikovať na vyučovaní v regionálnej či výtvarnej výchove ale i v technike.  

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Regionálna konferencia Hliník nad Hronom .

          • Deň matiek 2026

          • V nedeľu 17.mája popoludní žiaci materskej školy a prvého stupňa základnej školy pripravili so svojimi pani učiteľkami program pre všetky mamičky. Takto vyjadrili svoju lásku a vďačnosť za všetko, čo mamy robia pre svoje deti. Pestrý program vyčaril úsmev na všetkých tvárach. Mamičky si odniesli aj milý darček od pani starostky - liečivý kríček arónie. Veríme, že im nielen tento kríček, ale aj deti budú naďalej robiť radosť.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň matiek 2026.

          • Semienkový trh v MŠ

          • V našej materskej škole to popoludní v stredu 13.apríla žilo nielen detským smiechom, ale aj vôňou hliny, kvetov a čistou radosťou zo záhradkárčenia. Usporiadali sme náš prvý „Semienkový trh“ a s radosťou môžeme vyhlásiť, že táto akcia dopadla na jednotku s hviezdičkou!

            Cieľom bolo nielen prebudiť naše školské záhony, ale najmä spojiť sily a ukázať deťom čaro prírody.

            Akcia odštartovala presne o 15:00, kedy naši šikovní rodičia začali nosiť prvé „zelené mýto“. Stoly sa v priebehu pár minút zaplnili pestrou ponukou semiačok, cibuliek kvetov, byliniek a poctivo predpestovaných priesad.

            Netrvalo dlho a na školskom dvore sa strhla tá najlepšia záhradkárska brigáda. Rodičia si spolu s deťmi vyhrnuli rukávy, vzali do rúk lopatky, krhly a pustili sa do sadenia priamo do našich škôlkarských záhonov. Deti s obrovským nadšením zapichovali cibuľky do zeme, siali semiačka a zalievali mladé rastlinky. Ukázali, že sa neboja mať „hlinu za nechtami“, ak ide o ich vlastnú záhradku!

            Rodičia si za odmenu a pomoc v škôlke mohli vybrať semiačka či priesady od ostatných záhradkárov a vziať si tak kúsok našej spoločnej radosti domov na svoje balkóny a do záhrad.

            Touto cestou by sme chceli zo srdca poďakovať všetkým rodičom, starým rodičom a priateľom našej materskej školy. Ďakujeme za vašu štedrosť, za každé prinesené semienko, za váš čas a predovšetkým za úžasnú energiu, ktorú ste do nášho poobedia priniesli.

            Vďaka vám majú teraz naše deti v škôlke záhony plné budúcich vitamínov a rozkvitnutých kvetov, o ktoré sa budú s láskou starať celú jar i leto. Už teraz sa nevieme dočkať, kedy spoločne ochutnáme prvý hrášok či ovoniame kvety cínie!

            Veľké ĎAKUJEME! ❤️

            Nezabudnite si pozrieť našu fotogalériu nižšie, ktorá dokonale zachytáva atmosféru tohto vydareného dňa. 👇

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Semienkový trh v MŠ.

          • Slávik Slovenska

          • Minulý týždeň sme sa už tradične zúčastnili okresného kola súťaže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska 2026. Našu školu reprezentovali víťazky školského kola. A ich reprezentácia bol tento rok veľmi úspešná. Vynikajúci výsledok dosiahla Viktorka Klocháňová, ktorá v I. kategórii získala 1. miesto, a rovnako nás potešilo 2. miesto v III. kategórii, ktoré si vybojovala Rebeka Kubáňová.  V II. kategórii našu školu reprezentovala Ivanka Škvarková, ktorej sa však napriek skvelému výkonu v silnej konkurencii nepodarilo uspieť. 

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy. Poďakovanie patrí aj  členkám ľudovej hudby DFS Skalka, ktoré zabezpečili súťažiacim hudobný doprovod a prispeli k celkovej vysokej úrovni vystúpení.

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Slávik Slovenska.

          • Apríl v ŠKD 2026

          • Apríl sa v školskom klube detí zvyčajne nesie v znamení Dňa Zeme a Mesiaca lesov. Aktivity v našom klube boli zamerané na enviromentálnu výchovu, spoznávanie prebúdzajúcej sa jarnej prírody, zber a separovanie odpadu či na mnoho ďalších. Ako už býva zvykom, na Deň Zeme prebiehajú komunitné zbery odpadu, a tak nebolo inak ani v našom školskom klube. Vyčistili sme okolie školy, jedálne a mosta. Začiatok mesiaca sme ešte venovali veľkonočnej pátračke. Po vyriešení úloh a rôznych šifrovačiek, deti čakala sladká odmena. V priebehu mesiaca sa v školskom klube už tretíkrát konala akcia s názvom ŠKD má talent. Umožnila deťom rozvíjať kreativitu a ukázať svoje schopnosti aj mimo vyučovania. Deti predviedli hru na rôzne hudobné nástroje, spev či futbalové schopnosti. Porotkyne z 8. a 9. ročníka sa snažili vybrať tri najlepšie čísla, ale samozrejme každé zúčastnené dieťa bolo odmenené maličkosťou. Ako aj apríl bol pestrý svojim počasím, tak aj naša činnosť v ŠKD bola rôznorodá a my sa už tešíme na máj a slnečné počasie. Mgr. Kočalková Andrea

            Do fotogalérie bol pridaný nový album Apríl v ŠKD 2026.